PREMIUM CROISSANT BAKED
24450001
•
55 Net weight/volume
A fully baked croissant made with real butter, which only has to be thawed.
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Eggs |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Lupine |
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 336 kcal |
| Energy, kJ | 1409 kJ |
| Fat | 18 g |
| Fat of which is saturated acids | 12 g |
| Carbohydrate | 37 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.0 g |
| Fibre | 1.6 g |
| Protein | 6.5 g |
| Salt | 0.87 g |
WHEAT flour, Butter (MILK) (20,6%), water, yeast, sugar, WHEAT gluten, salt, flour treatment agent (E300), EGG. Decoration: EGG. May contain traces of: soya, lupin, hazelnuts, almonds.
Storage at -18°C or colder. Do not refreeze after defrosting.
Defrost 60 min - no baking required
| Shelf life | 360 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056033482 |