Panini Sandwich Rustic
226370
•
420 Net weight/volume
The rye sourdough gives the Rustico a savory note, an absolute taste experience for your sandwich. The panini sandwich is extra wide and long, so you can prepare several sandwiches at once. Then simply divide and serve.
-
No preservations - Pure
| Allergens |
|---|
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Nuts |
| Sesame seeds |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 253 kcal |
| Energy, kJ | 1068 kJ |
| Fat | 2.0 g |
| Fat of which is saturated acids | 0.2 g |
| Carbohydrate | 47 g |
| Carbohydrate of which sugar | 0.9 g |
| Protein | 8.5 g |
| Salt | 1.4 g |
WHEAT FLOUR, water, toasted RYE FLOUR, toasted WHEAT FLOUR, table salt, Shredded WHEAT, Shredded RYE, WHEAT BLANK, linseed, WHEAT MALT, yeast, rapeseed oil, dried rye sourdough (RYE FLOUR, starter cultures), spices, flour treatment agent ascorbic acid.
Deep-frozen -18 °C or colder.
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Germany |
| Manufacturer | Germany |
| GTIN | 04260485525702 |