Boboli Snack White Cheddar 55x120g B/F BOX
230901
•
120 Net weight/volume
Pre-baked white wheat bread with white cheddar and cherry tomato, frozen.
| Allergens |
|---|
| Milk |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Barley |
| Oats |
| Rye |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 292 kcal |
| Energy, kJ | 1223 kJ |
| Fat | 12.4 g |
| Fat of which is saturated acids | 4.5 g |
| Carbohydrate | 34.3 g |
| Carbohydrate of which sugar | 1.1 g |
| Fibre | 2.0 g |
| Protein | 9.8 g |
| Salt | 1.29 g |
WHEAT flour, water, 11% tomato sauce (tomato puree, spirit vinegar, sugar, spices, salt, roasted onion powder, modified potato starch, basil, rapeseed oil, preservative (E202), thickener (E415)), 9% cherry tomatoes, rapeseed oil, yeast, salt, sugar, extra virgin olive oil
Frozen, max. -18°C
Bake the frozen product in 6-8 minutes in a preheated oven at approx. 180 °C
| Shelf life | 365 |
| Country of origin | Netherlands |
| GTIN | 08715947136829 |