Blueberry Muffin
74008027
•
82 Net weight/volume
Our Blueberry Muffins are baked with respect for the original American muffin which is characterised by its very moist and airy quality. We have used large, juicy Canadian blueberries for the dough and these muffins have been baked in especially decorative ‘tulip tins’ to give the muffins an almost home-baked appearance. One carton contains 35 bags with 1 piece in each bag.
-
Vegetarian
| Allergens |
|---|
| Wheat |
| Eggs |
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| May contain traces of |
|---|
| Soybean |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 399 kcal |
| Energy, kJ | 1669 kJ |
| Fat | 21 g |
| Fat of which is saturated acids | 2.3 g |
| Carbohydrate | 46 g |
| Carbohydrate of which sugar | 26 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 5.9 g |
| Salt | 0.5 g |
WHEAT flour (added calcium, jern, nicotinamid, thiamin), sugar, rapeseed oil, water, blueberry 10%, dryed EGG, modified starch, dextrose, whey powder (MILK), raising agent (E450, E501), dryed EGG white in powder form, emulsifier (vegetable E471), stabiliser (E415), salt, natural flavouring.May contain trace of soya.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Muffins are ready to serve after defrosting (approx 1 hour).
| Shelf life | 730 |
| Country of origin | Netherlands |
| Manufacturer | Netherland |
| GTIN | 05701014048389 |