ALL BUTTER CROISSANT STRAIGHT 85G
5790651161
•
85 Net weight/volume
An unbaked, frozen, preproved all-butter croissant.
-
Vegetarian
-
Halal
| Allergens |
|---|
| Eggs |
| Milk |
| Cereals containing gluten |
| Wheat |
| May contain traces of |
|---|
| Nuts |
| Soybean |
| Nut (Almond) |
| Nut (Hazelnut) |
| per 100 g | |
|---|---|
| Energy, kJ | 414 kcal |
| Energy, kJ | 1730 kJ |
| Fat | 21.9 g |
| Fat of which is saturated acids | 14.56 g |
| Carbohydrate | 43.1 g |
| Carbohydrate of which sugar | 6.1 g |
| Fibre | 1.8 g |
| Protein | 10.1 g |
| Salt | 0.98 g |
| NutrientSodium | 390 mg |
Dough: WHEAT Flour (contains: WHEAT Gluten, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid E300)), Butter (MILK) (20.7%), Water, Sugar, Yeast, Salt, Baking Improver (WHEAT Gluten, WHEAT Flour, Flour Treatment Agent (Ascorbic Acid E300)), EGG. Topping: EGG Wash (Free Range). For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in CAPITALS. May also contain traces of nuts and soya.
At -18°C or colder. Do not re-freeze after defrosting.
Bake for 20 minutes at 190°C. Recommended shelf life after baking is 24 hours.
| Shelf life | 275 |
| Country of origin | Belgium |
| Manufacturer | Belgium |
| GTIN | 05413056016652 |